KONAČNO RAZOTKRIVANJE Hoće li Dubrovnik danas dobiti vlast, znaju samo Srđevci, s kime su se dogovorili

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Konstituirajuća sjednica Gradskog vijeća održat će se danas u 18:00 sati. Četiri mjeseca ranije, 5. prosinca 2014. većina gradskih vijećnika srušila je najveći proračun u Republici Hrvatskoj po glavi stanovnika  u želji da isprovociraju nove izbore. Što su tražili, to su i dobili, a Dubrovnik već četiri mjeseca čeka novo vodstvo, proračun i nastavak razvoja. Dubrovnik nije dobio novog gradonačelnika, ali bi  danas možda mogao dobiti novog predsjednika Gradskog vijeća i konstituirano predstavničko tijelo.

Nakon utvrđivanja kvoruma i izbora Mandatnog odbora te utvrđivanja člana koji će predsjedavati sjednicom do izbora predsjednika, uslijedit će svečana prisega izabranih gradskih vijećnika. Svečano će prisegnuti 10 vijećnika koalicije HNS, SDP i HSU, osam vijećnika liste HDZ, HSS, HSLS i HSP-AS, četiri vijećnika DDS-a i tri vijećnika 'Srđ je Grad.' 

Što će biti nakon toga, nitko ne zna, jer logične većine koja bi se mogla dogovoriti oko predsjednika Gradskog vijeća – nema!  Ali zato za nelogičnu i neprincipijelnu većinu  ima više opcija.

HNS, SDP I VIĆAN

Vlahušićeva lista dobila je najveću podršku birača, ali s 10 osvojenih vijećničkih mjesta ta podrška nije dovoljna za stabilnu većinu bez suradnje s nekom od preostale tri opcije. Teško je vjerovati, nakon svega, da će  Vlahušić ponovno pristati biti talac želja Pera Vićana, koji pak njega naziva hodajućom laži, vjerojatno zbog želja koje mu ovaj  nije ispunio.  Ljubav je pukla, brak iz interesa davno je okončan, a obojica su iz tog braka izašli bogatiji za jednu pravomoćnu presudu, zbog Vićanove posudbe novca od Denisa Orlića i DPDS-a. Čak su i novi izbori prije svega rezultat Vićanovog pokušaja rušenja Vlahušića i dovođenja na vlast nekoga tko se još nije opekao zbog druženja s njim. Nekoga tko će u želji za vladanjem rado tikve saditi bilo s kim, pa i s njim, u baraki ako treba.

SRĐEVCI I HNS, SDP

Većinu, odnosno 13 od 25 vijećnika mogu činiti Vlahušić i Srđevci. Iako to matematički zvuči logično, teško je vjerovati kako se dva suprotstavljena tabora mogu dogovoriti.   Da su se željeli s Vlahušićem dogovarati oko projekata i Dubrovnika, Srđevci bi to radili i ranije. Ne bi grad bacili u nove izbore, u stanje bez proračuna sad već više od četiri mjeseca, radi nečega što su mogli i ranije isto  tako raditi, kada su imali šest, a ne samo tri vijećnika kao sada.

NOVI DUBROVAČKI DOGOVOR

Treća opcija je da vlast i većinu formiraju dvije liste koje su dobile najveću potporu birača, odnosno Vlahušić i Franković, odnosno novi Dubrovački dogovor. Političke stranke izbjegavaju ovakvu vrstu programske suradnje, iako bi takva kohabitacija bila najpošteniji odgovor predstavničkog tijela na volju najvećeg broja birača. Dubrovački dogovor postao je u javnosti i simbol nemoralne suradnje ljevice i desnice zbog projekta golfa na Srđu, iako se nakon toga u praksi pokazalo kako je to kratko razdoblje proteklo zapravo bez besmislenih prepucavanja političkih suparnika, što je u konačnici dobro za grad i građane. Ali ne i za političke stranke i stranačke vojnike koji žele apsolutnu vlast svoje opcije tako da i je to palo i dijelom rezultiralo novim izborima.

SVI PROTIV VLAHUŠIĆA

Ako se isključe ove tri opcije u kojima bi Vlahušićeva lista koja je dobila najveći broj mandata dogovorila većinu, preostaje još samo jedan opcija, a to je dogovor preostale tri opcije protiv Vlahušića i njegove koalicije. Jesu li se uspjeli dogovoriti Pero Vićan i Mato Franković sa Srđevcima, bez kojih nemaju potrebnih 13 vijećnika, bit će poznato danas u 18 sati.  Jedino što je poznato je da je zajednički sastanak ove tri opcije održan.

U slučaju da su se dogovorili oko suradnje, bit će svakako zanimljivo vidjeti kako će ove tri opcije surađivati. Iako to nikad nije službeno definirano, u mnogim situacijama u prošlom sazivu Gradskog vijeća moglo se primijetiti kako su u slučaju protiv zajedničkog neprijatelja, Andra Vlahušića, očito znali kako sjesti za stol i dogovarati strategije. Posljednja od takvih zajedničkih strategija Pera Vićana, Mata Frankovića, srđevaca i laburista bilo je rušenje proračuna i novi izbori, u kojima nisu ostvarili željeni rezultat svi osim Vićana. Da je vratiti vrijeme, pitanje je bi li Srđevci i lauburisti provocirali nove izbore da ostanu bez tri vijećnička mjesta. Bi li Mato Franković išao u nove izbore samo da se riješi Dubinih kadrova u Gradskom vijeću te instalira svoje, a u Gradsko vijeće vrati Ivana Šimunovića, Iva Gjaju ili Miru Buconić.  Sasvim je jasno kako je Peru Vićanu itekako drago što se ponovno vraća u Gradsko vijeće, s jednim vijećnikom više. Njemu su novi izbori dobro došli.

Koalicija Vićana, Frankovića i srđevaca, prema glasinama u javnosti, najizglednija je opcija za formiranje većine. U slučaju da se te glasine pokažu istinitima, bit će zanimljivo promatrati mnoge odnose unutar te koalicije.

KAKO DO SURADNJE

Kako će surađivati Srđevci s pravomoćno osuđenim Vićanom, a nisu mogli podržati pravomoćno osuđenog Vlahušića, kojega je legalno podržala većina birača? Kako će surađivati s Vićanom, jednim od 'domaćih izdajnika' čiji su vijećnici podigli palice za UPU platoa Srđa? Kako će surađivati s HDZ-om,  strankom koja ja odgovorna za početak i višegodišnji razvoj projekta golfa na Srđu? Kako će surađivati u koaliciji s ljudima koji su podržali UPU? Hoće li prije surađivati s vijećnicima među kojima su četvorica koji su podržali UPU Srđa (Ivo Šimunović, Mira Buconić, Pero Vićan i Doris Lepeš Matić) ili s listom na kojoj je troje takvih (Matija Ćale Mratović. Ivo Jadrušić i Olga Muratti), ali i na kojoj su SDP-ovci i Mladen Gojun koji su bili protiv projekta?  Kako će surađivati Maro Kristić s Perom Vićanom s kojim je u sukobu još iz nogometnih odnosa i koji mu, prema njegovim riječima, namješta slučaj u kojem mu se sudi zbog prijetnji i prisile u Nogometnom savezu? Možda i ne tako loše, s obzirom da su se još u kampanji pojavile informacije o 'poboljšanju' njihovih odnosa, pa je tako Kristić prijavio DIP-u i pokušao srušiti kandidaturu Andra Vlahušića zbog pravomoćne presude, ali ne i Pera Vićan zbog potpuno istog slučaja, presude i djela. Mnogo je tih nelogičnih 'kako' bez odgovora, ako se gleda tko su izabrani vijećnici.

U vijećničke klupe danas će sjesti 25 vijećnika. To su Mladen Gojun, Ivana Lazarević, umjesto Andra Vlahušića s liste, Domagoj Carević umjesto Željka Raguža, Davor Mrša umjesto Tatjane Šimac Bonačić, Ivo Jadrušić, Olga Muratti, Matija Čale Mratović, Esad Čustović, Stjepan Kordić i Nenad Vekarić s liste koja je osvojila najveći broj mandata.

S koalicijske liste koju predvodi HDZ-a u Gradsko vijeće ulaze Mato Franković, Sanja Putica, Blaž Pezo, Mira Buconić, Marinko Vlahinić, Marko Potrebica, Ivan Šimunović i Ivo Gjaja. Iz Dubrovačkog demokratskog sabora u vijećničke klupe će sjesti Pero Vićan, Lukša Matušić, Doris Lepeš Matić i Maro Vodopić. Iz kandidacijske liste u Gradsko vijeće ide nositelj  Maro Kristić,  zatim Ljubo Nikolić i Ivan Viđen umjesto dosadašnje Mariele Marković koja je bila na listi ispred njega.

Teško je pretpostaviti tko će danas formirati većinu. Do sada se ona nikada nije mogla formirati bez Pera Vićana koji je uvijek za to bio presudan, ali on u toj poziciji više nije. To su sada zapravo Srđevci, iako su osvojili najmanji broj mandata. Upravo o njima ovisi tko će biti novi predsjednik Gradskog vijeća. Hoće li Srđevci podržati protivnika projekta golfa na Srđu Mladena Gojuna ili kandidata dogovara HDZ-a i Vićana? Politika je umijeće mogućeg, a ne sanjarenje o nekim budućim, idealnim vremenima koja nikako da dođu.  U trenutno mogućoj situaciji  upravo Srđevci imaju šanse biti pravi korektiv vlasti, mogu postavljati svoje uvjete i jačati imidž boraca za javni interes. Samo trebaju odlučiti hoće li to raditi u suradnji sa strankama lijevog centra, HNS-om, SDP-om i umirovljenicima ili će to raditi s desnicom,  HDZ-om,  HSP-om AS i Perom Vićanom.  

Popularni Članci