BUĐENJE IZ KOME Inovacije koje bi mogle pomoći

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: E. Leoni
Malena studija, načinjena u Austriji, kaže da bi jarko svjetlo moglo pomoći pacijentima u besvjesnom stanju da im potakne cirkadijski ritam i pomogne da se probude iz kome.

Sposobnost tijela da se nakon teške povrede mozga probudi iz kome povezano je sa održavanjem prirodnog cirkadijskog ritma, tvrdi studija načinjena na 18 pacijenata u različitim nesvjesnim stanjima.

Šanse za povrat svijesti mogle bi se povećati jednom kada se tijelo vrati u svoj prirodni, zdravi ciklus podizanja i spuštanja tjelesne temperature tijekom dana. Znanstvenici su isto tako utvrdili, na primjeru osam pacijenta, povećane razine svijesti poslije tretmana pažljivo odmjerenim jarkim svijetlom kojem je bio cilj da potakne aktivnost cirkadijskog ritma i prirodnu fluktuaciju tjelesne temperature.

Terapija za komatozne pacijente. Na testu oporavka teško povrijeđenih osoba, pokazalo se da što je temperatura bila bliža normalnom ritmu, to su imali bolje rezultate, kaže znanstvenica Christine Blume sa Sveučilišta Salzburg. Nova su saznanja još vrlo preliminarna, ali sugeriraju da bi promatranje cirkadijskog ritma moglo poslužiti kao dijagnostičko sredstvo za praćenje šansi komatoznih pacijenata za oporavkom.

U studiji objavljenoj u časopisu Neurology, austrijski znanstvenici pišu da bi terapija mogla pomoći prilagođavanju ritma i olakšati pacijentima da budu bliže svjesnijem stanju. Cirkadijski ritam kaže tijelu kada treba jesti, spavati ili biti budno. Kod zdravih ljudi ovaj ritam pokazuje male promjene tjelesne temperature, ona tijekom dana raste, najviša je oko 16 sati i pada tijekom noći sa najnižom točkom oko 4 ujutro.

Izvor: telegram.hr

Popularni Članci