Maja Brinar zbog golfa na Srđu ima pripremljenu tužbu tešku 500 milijuna eura

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Golf Dubrovnik
Ni nakon deset godina nema pomaka

Strani investitori mogli bi pokrenuti deset novih arbitražnih postupaka protiv Republike Hrvatske! Uskličnik je stavio glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan u izvješću o radu DORH-a za 2016. godinu. Riječ je o velikom teretu za DORH i ozbiljnoj prijetnji Hrvatskoj.

“U slučaju pokretanja još 10 arbitražnih postupaka, što je moguće s obzirom na to da su istekli rokovi za prijateljsko rješavanje sporova, mogla bi se dovesti u pitanje kvaliteta i ažurnost zastupanja Republike Hrvatske kako u arbitražnim postupcima tako i na predmetima iz druge nadležnosti”, ističe Cvitan u izvješću saborskim zastupnicima. Prema podacima DORH-a i objavljenim procjenama, ukupna vrijednost arbitražnih sporova koji se već vode pred Međunarodnim centrom za rješavanje ulagačkih sporova u Washingtonu ili nam prijete barem je 10,5 milijardi kuna. A uspješnost arbitražnih zahtjeva, djelomična ili u cijelosti, prema ICSID-u je 46-postotna. Već se vode arbitraže vrijedne oko 4 milijarde kuna. Usporedbe radi, vrijednost predmeta spora u parnicama koje vodi RH je 2,9 milijardi kuna, i to potražuje 408 milijuna kuna, a tužena je za 2,5 milijardi kuna.

Tome treba pribrojiti “izuzetno visoke” troškove postupka. “Troškove arbitraže čine honorari stranog odvjetničkog društva, honorari i troškovi eksperata jer prema pravilima ICSID-a domaće pravo je činjenica koja se dokazuje, troškovi prijevoda vrlo opsežne dokumentacije, honorari i troškovi vještaka, predujmljeni troškovi arbitara i sudišta, troškovi svjedoka, putovanja i smještaja za vrijeme trajanja rasprava itd.”, obrazlaže Cvitan. Ukupni troškovi zastupanja RH u inozemstvu, uključujući arbitraže i druge inozemne sporove, iznosili su 39,2 milijuna kuna (2015. 30 milijuna kuna, a 2014. 24,4 milijuna kuna), što je 70 posto ukupnog proračuna DORH-a od 56 milijuna kuna. MOL nije pod DORH-om Taj iznos ne uključuje i troškove dviju arbitraža s MOL-om (izgubljena UNCITRAL-ova u Ženevi i druga je u tijeku u Washingtonu), koji se podmiruju u Ministarstvu gospodarstva i veći su od svih troškova arbitraža i sudskih sporova u nadležnosti DORH-a.

Naime, u državnom proračunu za 2017. godinu kod Ministarstva gospodarstva navodi se stavka “usluga zastupanja u sporu između Republike Hrvatske i društva MOL” za koju je u 2015. dano 44,9 milijuna kuna, a u 2016. planirano 43,7 milijuna kuna, dok za 2017. nije ništa navedeno. U 2014. isplaćeno je 15,5 milijuna kuna, što znači da je trošak zastupanja u arbitražama za MOL zasad veći od sto milijuna kuna. Inače, Vlada Zorana Milanovića na zatvorenoj sjednici odlučila je u sporu s MOL-om od studenog 2013. angažirati američku odvjetničku tvrtku Squire Pattons Boggs, u kojoj je i naš odvjetnik Luka Mišetić, branitelj generala Ante Gotovine. Vlada je od novinara tajila troškove tog angažmana. Troškovi ostalih postupaka idu na teret DORH-a. Glavni državni odvjetnik obrazlaže kako za to nema logike ni opravdanja jer se tako stvara potpuno krivi dojam da DORH raspolaže velikim sredstvima. Riječ je o sporovima zbog povrede međunarodnih ugovora o zaštiti stranih ulaganja. Stoga je još 2013. predloženo Ministarstvu pravosuđa da se sporni troškovi vode u ministarstvu u kojem je i nastao spor kako bi se ojačala financijska odgovornost tih ministarstava. Inače, što se izbora stranog odvjetničkog društva tiče, nije propisano kako se to radi pa DORH smatra da bi to trebalo urediti Zakonom o državnom odvjetništvu, odnosno uredbom Vlade. Još u izvješću od 2013. predlagali smo da Vlada ili od nje ovlašteno ministarstvo imenuje posebno povjerenstvo koje bi na temelju prikupljenih ponuda predlagalo Vladi odvjetnička društva, odnosno odvjetnike za zastupanje RH. Time bi se osigurala transparentnost izbora odvjetničkog društva i utjecalo na smanjenje troškova zastupanja.

Nagrade i naknade za zastupanje u međunarodnim arbitražnim postupcima izuzetno su visoke, ali nisu i ne mogu biti jedini kriterij za izbor odvjetnika, odnosno odvjetničkog društva”, tvrdi DORH. U 2016. na aktivnim arbitražama radilo je osam zamjenika državnog odvjetnika i četiri savjetnika, uz to što su istodobno radili i na drugim predmetima. Zbog prijetnje deset novih arbitraža, Vlada je izviještena kako je nužno iznaći adekvatna kadrovska rješenja. “Potrebno je u idućem razdoblju definirati strategiju vođenja arbitražnih postupaka, odrediti broj izvršitelja (zamjenika glavnog državnog odvjetnika, savjetnika i službenika u slučaju ako se Vlada odluči da to zastupanje vodi DORH), pristupiti edukaciji te razmjerno tome osigurati i dostatna financijska sredstva. Navedeni problemi moraju se trajno i kvalitetno riješiti jer se u protivnom ozbiljno dovodi u pitanje ne samo zaštita imovinskih interesa, već i međunarodni ugled Republike Hrvatske, njena spremnost i sposobnost da uredno izvršava svoje međunarodnim ugovorima preuzete obveze, kao i povreda njene otvorenosti prema stranim investitorima i investicijama”, upozorava Cvitan. 

Zabrinjavajuće je i što već pripremljenu tužbu ima i tvrtka Razvoj golf, iza koje stoje Maja Brinar i njezin suprug, izraelski ulagač Aaron Frenkel, jer ni nakon deset godina i uloženih 130 milijuna eura ne mogu pokrenuti projekt golfa na Srđu. Tužbu su najavili krajem 2016. i nekoliko puta pisali premijeru, ali odgovora još nema. Vrijednost te tužbe procjenjuje se na 500 milijuna eura.


Više čitajte na Večernji.hr

Popularni Članci