PROČITAJTE PRIČU O BAKALARU Akademik Božo Lučić: Isključite mobitel kada uživate u bakalaru i zalijte ga vinom

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Bakalar je nezaobilazno jelo na dubrovačkim blagdanskim trpezama, posebno na Badnjak. Poznati nutricionist i kulinarski akademik Božo Lučić otkriva zašto je bakalar tako cijenjena namirnica i kako je nekadašnja riba siromaha postala specijalitet.

Bakalar je riba iz porodice Gadida, kao i naš oslić. U domovini bakalara – Skandinaviji koristi se pretežno svjež ili usoljen. Čovječanstvo uživa u okusu bakalara od davnina. U Srednjem vijeku bila je jedna od komercijalno najvažnijih riba u Europi.

Usoljeni i sušeni bakalar još je uvijek vrlo popularna namirnica u mnogim zemljama, a posebno u Norveškoj, Portugalu i Brazilu. Sušeni se proizvodi tradicionalno samo za mediteransko tržište.

Za Badnjak možete slobodno uživati u bakalaru i ne brinuti o kalorijama. -'Ova riba osigurava puno proteina. Izvrstan je izvod selena, vitamina B6 i fosfora. Nadalje, dobar je izvor omega-3 masnih kiselina, vitamina B12, kalija, vitamina D i niacina. U tijelu potiče sintezu serotonina – hormona zaslužnog za dobro rasploženje', savjetuje kulinarski akademik Božo Lučić.

U našim krajevima obično ga povezujemo s Badnjakom. Priprema bakalara zahtjeva višednevni ritual, budući da se prije kuhanja omekšava umakanjem u vodi, a najčešće se priprema 'na bijelo' i 'na crveno', kao složenac ili pašteta.

Bakalar je hranjiva, ali niskokalorična namirnica. U 100 g osigurava gotovo 50 posto dnevnih potreba za proteinima, a pritom nas ne opterećuje suvišnim kalorijama. Energetska vrijednost 100 g kuhanog bakalara iznosi približno 80 kalorija, što ga svrstava u skupinu 'light' proizvoda.

Zbog iznimno povoljnog nutritivnog profila, baklar se smatra namirnicom korisnom za prevenciju i terapiju brojnih bolesti. Brojne znanstvene studije pokazale su da su osobe koje redovito jedu ribu izložene manjoj opasnosti od obolijevanja od bolesti srca u usporedbi s osobama koje izbjegavaju ribu.

Na područje Mediterana stigao je 1528. godine, kada je jedan venecijanski moreplovac doživio brodolom kod Norveške obale. Po povratku u Veneciju sušena riba jakog mirisa izazvala je zgražanje kod njegovih sunarodnjaka, no uskoro su ga počeli pripremati, najprije 'na bijelo', a kasnije i na druge načine.

-'Za dobar bakalar nužno je imati dobro ulje, najbolje bračko. Također, pazite da da kupujete domaći česan i imate kvalitetne patate', savjetuje Lučić. -'Bakalar spada u kategoriju slow fooda. Morate isključiti mobitel, maknuti laptop, to je jelo koje se uživa u društvu prijatelja i ljudi do kojih vam je stalo. Sve treba zaliti s dvije čaše dobrog vina', zaključio je.
 

Popularni Članci