STRUČNJACI ZABRINUTI U moru kraj Baćine pronađen opasni predator

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Ivo Cagalj/PIXSELL
U moru pokraj plaže u Baćini otkriven je Mnemiopsis leidyi, ubojica ribljeg fonda.

Ovo je prvi put da je ova životinja pronađena južnije od Kvarnerskog zaljeva, piše Slobodna Dalmacija. Radi se o organizmu koji živi u Atlantskom oceanu, a početkom 80-ih pronađen je u Crnom moru.

Razmnožava se samooplodnjom, a jedna jedinka u prosjeku izbacuje dvije tisuće oplođenih jajašaca. Ista je napravila velike štete na ribljem fondu u Crnom moru jer jede riblju hranu i riblja jaja pa nakon nekog vremena za ribe ponestaje hrane.

U Jadranskom je moru prvi put pronađena u pojedinačnim primjercima u Tršćanskom zaljevu, a od prošlog ljeta primijećena je i u velikim količinama na cijelom području sjevernog Jadrana.

Dr. Paolo Paliaga iz Rovinjskog Instituta kaže kako su tamošnji ribari ovog ljeta u plivaricama ulovili oko 30 posto ribe, dok je ostatak bila Mnemiopsisa.

Pronađena je i u pločanskom akvatoriju, djelatnici Instituta za more i priobalje iz Dubrovnika izašli su na teren i uvjerili se da se radi o ubojici ribljeg fonda, piše Slobodna.

Previše su se razmnožile

Prilikom istraživanja more je bilo mutno, no zabilježeno je pet jedinki po metru kubičnom, što znači da se radi o prijetećoj brojnosti. U moru pokraj Baćine Mnemiopsise su veličine od tri do sedam centimetara. Vjeruje se kako su na ovo područje došle s balastnim vodama s brodova koji dolaze u luku Ploče.

Mnemiopsisama odgovaraju više temperature, a kada se razmnože, ribarske se mreže potpuno zalijepe njihovom sluzi.

Iz Instituta su naglasili kako su spremni pratiti kretanje Mnemiopsisa te bilježiti njihovo razmnožavanje, no za to su im potrebna financijska sredstva.

Popularni Članci