Vicko Dragojević: Moguće je da uskoro pristigne i još pokoji član klape Kaše

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Klapa Kaše
Klapa Kaše jedna je od najuspješnijih klapa Dubrovačkog kraja koja njeguje stari pjev dubrovačkih gospara.

U toj namjeri ne samo što izvode izvorne a capella napjeve već i tragaju za starim i skoro zaboravljenim napjevima koje obrađuje njihov voditelj Vicko Dragojević. Više o nastanku klape kao i značajnim uspjesima i planovima za budućnost Dragojević se osvrnuo u razgovoru za Dubrovački dnevnik.

Kad je i kako nastala klapa Kaše?

- Klapa Kaše je nastala 2007.  u konobi Ante Tolje, tada većinom sačinjena od studenata Medija i kulture društva na dubrovačkom Sveučilištu. Krenulo se doslovno od početka - tadašnji članovi bili su iskreni zaljubljenici u klapsko pjevanje, ali ipak uz malo dotadašnje realno iskustvo u pjevanju. Ipak, od samog osnivanja nametnuti su standardi i želje kojih se i danas pridržavamo; i upravo nas je to sve ove godine i sačuvalo - svaki odlazak bio je u pravilu vezan uz brojne druge razloge, ali "uređivačka koncepcija" zapravo nikada nije dovedena u pitanje. A ti standardi su: zahtjevan rad u istraživanju dubrovačkog i dalmatinskog podneblja, jaki rad na a cappella pjevanju, ali i rad uz instrumente koji su karakteristični za dubrovački kraj.

Koliko članova danas broji klapa? Je li teško u Dubrovniku naći mlade glazbenike? 

Danas klapa broji sedam članova, ali je jako moguće da uskoro pristigne i još pokoji. Naime, u Dubrovniku i jest i nije lako naći nove glazbenike. Naime, većinom smo usmjereni ka mladim glazbenicima premda je naše podneblje bogatom istim oni ili studiraju van Dubrovnika ili jednostavno ne znaju da je u naše redove prilično lako ući (ako zadovoljavaju glazbene i ljudske osobine). Tako da do sada nismo imali problema s iznalaskom novih snaga. Ali bih isto tako dodao kako je tajna svakog glazbenog tijela kontinuitet pa nekih većih potreba za izmjenom članova i nema.

Koji su za vas najznačajniji uspjesi?

Svakako su vezani za najprestižniji, Omiški festival: prije svega, tri prva mjesta po ocjeni publike (u 2012., 2014., i 2018. godini), te prvo mjesto žirija (2012. godine). Također, osvajali smo praktički svaki festival na kojem smo nastupili: i u Perastu, i Blatu na Korčuli, i Makarskoj, i Kaštelima, i Opatiji itd. Također, okušali smo se i na festivalima zabavne pjesme; uz nastup na Splitskom festivalu, na festivalu Večeri dalmatinske šansone u Šibeniku s pjesmom Petrunjela osvojili smo tri nagrade, vjerujem da to ni jedan debitant nije uspio. Ipak, neki dugoročni ciljevi prvenstveno su vezani za klapska natjecanja s naglaskom na festivale vrhunskih a cappela izvedbi.

Možete li uskladiti dnevne obaveze s brojnim probama i nastupima? 

Teško je, ali se svakako stiže. Radi se jako puno, najmanje tri puta tjedno; dok je ljetni ritam jako žestok: putovanja svakoga tjedna i gotovo svakodnevni nastupi. Kad nešto volite, ništa nije teško, a do sada smo imali i jako puno razumijevanja od svojih poslodavaca.

Koji je plan za budućnost?

Naš treći album, pod nazivom "Tezoro" je konačno gotovo i bit će objavljen tijekom idućih par mjeseci. Naravno s izlaskom albuma slijedi i promocija diljem Hrvatske, a također i ove godine nas čeka mnoštvo festivala.

Anja Vlašić

Popularni Članci