PRIJE DRUŠTVENOG I ELEKTRIČNOG PUCANJA Što Dubrovčane i HEP može naučiti njujorški nestanak struje

Autor: Aida Čakić Autori fotografija: Grgo Jelavic/PIXSELL
Dva kraja svijeta, sličan scenarij, ali potpuno različito suočavanje s problemom. Riječ je o nestanku struje koji je nedavno zahvatio Dubrovnik i New York.

Prije nešto manje od mjesec dana u Dubrovniku, na području Pila, je nestalo struje. Ova nezgoda se dogodila, reklo bi se, u najgorem mogućem trenutku, a to je u srcu turističke sezone kad su brojni objekti i smještaju prepuni gostiju. No, i za same Dubrovčane bio je to trenutak koji je stvorio brojne frustracije. Struje nije bilo od 22 sata do 14 sati idućeg dana zbog čega su restorani, trgovine, suvenirnice morali odbijati sve one koji su imali želju ući u njihov objekt i potrošiti novce, vlasnici apartmana također su morali objašnjavati zašto je došlo do prekida električnom energijom, a brojni Dubrovčani nisu mogli u svojim domovima obavljati svakodnevne poslove. Neki ugostitelji stvorili su tako ogromne gubitke, a Dubrovački dnevnik je pisao kako je restoran Dubravka počastio večerom oko stotinu posjetitelja koji su tu noć bili na večeri. Broji mediji u državi su prenijeli ovu vijest koja je dakako izazvala kaos u glavnoj hrvatskoj turističkoj destinaciji.

Sličan scenarij zahvatio je prije nekoliko dana i New York.

Veliki dio njujorškog Manhattana ostao je navečer bez struje, a lokalna tvrtka za opskrbu električnom energijom objavila je nekoliko sati nakon toga da se opskrba polako obnavlja. Bez struje je tako bilo oko 60 tisuća ljudi, a točno prije 42 godine, 1977., dogodio se sličan veći ispad iz električne mreže koji je rezultirao pljačkom i nasiljem. Ove godine, na svu sreću, nije bilo takvih incidenata. Direktor tvrtke za opskrbu električnom energijom kazao je kako je uzrok problema bio tehničke naravi, a ne preopterećenost sustava. U saniranje problema uključili su se gradonačelnik i guverner New Yorka koji su poslali službe da pomognu pri regulaciji prometa. Sablasna tišina zamračila je ovaj dio grada koji je prepoznatljiv po noćnom svjetlu, užurbanosti podzemne željeznice koja je u tom trenutku stala, a posebno je jezivo bilo za one koji su tada bili u liftovima pa su ih vatrogasci spašavali.  

Iako površinom i naseljenošću New York je znatno veći od Dubrovnika jasno se može povući paralela u ova dva slučaja kada je kvar na transformatoru prouzrokovao nestanak struje.

Američki scenarij zapravo je primjer kako se nositi s istim problemom, što od njega naučiti i primijeniti za buduće slične nezgode. Naime, tvrtka koja New York opskrbljiva električnom energijom promptno je reagirala i obavijestila javnost o kvaru, konstantno komunicirajući o uzroku te kada se može očekivati ponovni dolazak struje. HEP se nije oglasio. Najveći opskrbljivač električne energije na tržištu u Republici Hrvatskoj u vlasništvu države nije se potrudio javno istupiti i reći što je uzrok kvara u Dubrovniku da bi se eventualno kasnije izbjegao. Tek su neki nagađali da je problem u preopterećenosti sustava od strane poslovnih subjekata prvenstveno ugostitelja. Kao da je neki grijeh trošiti struju koju na kraju plaćaju.

Ako je sustav preopterećen, zašto HEP ne radi na poboljšanju infrastrukture? HEP je godinama morao pratiti i znati da će jednoga dana doći do ovog problema te na vrijeme ulagati novac u osnovno održavanje električne mreže čime bi se na kraju izbjegla katastrofa koja se dogodila.  

Je li zapravo nestanak struje u 2019. godini u glavnoj hrvatskoj turističkoj destinaciji apsurdan događaj i šokantna vijest? Pa zapravo i jeste.

Nastali su veliki gubici privatnih subjekata koji se mogu jasno financijski iskazati, a koje nitko neće nadomjestiti i priznati odgovornost za štetu. U drugu ruku, stvorena je i nešto lošija percepcija posjetitelja na osnovu negativnog iskustva što nije zanemarivo. Najgore od svega, građani Dubrovnika isfrustrirani su odnosom HEP-a i nepovjerenjem u cijeli sustav.

Pitanje je vremena kada će opet doći do pucanja električne mreže i hoće li se reagirati na pravi način da bi se dugoročno riješio problem. U 21. stoljeću u turističkim destinacijama takav scenarij je jednostavno nedopustiv i neshvatljiv. Princip guranja problema pod tepih i slijeganja ramenima uz komentar kako se takve nezgode jednostavno događaju školski su primjer razvoja koji nije planski, strateški i održiv. U tom slučaju jednostavno dolazi do pucanja sistema – električnog, ali i društvenog.   

Popularni Članci