Predivna ljubavna priča zagrebačkog arhitekta i njegove voljene Dubrovkinje: 'Drago, kad jedno od nas dvoje umre, ja se selim u Dubrovnik!'

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Lucija Komaić
Mnogo se lijepih ljubavnih priča krije u našoj arhitektonskoj povijesti i nepravedno je izdvajati samo neke od njih, no kako sam kroz znanstveno-istraživačke radove imala sreće i osobno kontaktirati pojedine velikane naše arhitekture i svjedočiti nevjerojatnim pričama posvećenja i ljubavi, ovom ću prilikom izdvojiti njih par koje su me se duboko dojmile, piše Telegramova kolumnistica Zrinka Paladino te opisuje ljubavne priče tri akademska arhitekta različitih životnih puteva i tri posve različite žene. Mi smo izdvojili Draga Galića koji je oženio Dubrovkinju Katju Grbić.

Burniji zajednički život bio je onaj bračnog para Galić, piše Zrinka Paladino za Telegram.hr. Premda je akademski arhitekt te također redoviti član tadašnje JAZU Drago Galić (Zagreb, 1907. – Zagreb, 1992.), dugogodišnji sveučilišni profesor Arhitektonskog fakulteta te autor golemog opusa koji obuhvaća i neke od antologijskih primjera hrvatske međuratne i poratne stambene gradnje u Dubrovniku i u Zagrebu, bio introvertiranija i povučenija osoba, on i elokventna Dubrovkinja Katja, rođena Grbić (Dubrovnik, 1907. – Zagreb, 1982.), vjenčali su se, poput holivudskih zvijezda, čak dvaput. Početkom 1930-ih i 1950-ih godina. U međuvremenu je Drago Galić jedno vrijeme bio oženjen i Nadom Doroški s kojom je 1947. godine dobio i sina jedinca Ivana, koji je preuzevši majčino prezime kasnije sa suprugom i kćeri, jedinom Draginom unukom Aleksandrom, živio te naposljetku i umro u Beogradu. Kratkotrajni međubrak okončan je rastavom i Drago se vratio Dubrovkinji Katji, s kojom nije imao djece, ali od koje se više nije razdvajao.

Prema priči članova obitelji Bošnjak, rodbinskih nasljednika dijela ostavštine Galićevih, službenu ceremoniju tijekom drugog vjenčanja i matičarevo pitanje ”Uzimate li…” na oduševljenje prisutnih svjedoka Katja je prekinula pitanjem: ”Drago, jesi li ugasio plin?”, a desetljeća je zajedničkog života u obiteljskoj kući u zagrebačkoj Istarskoj ulici obilježavao i nalog s donjeg kata: ”Drago, dođi doli, da ne iden gori!” i Drago je dolazio. Crvenokosa Katja koja je tečno govorila francuski jezik nije radila i uz Dragu je ostala domaćicom.

Odlučnog stava i britkog jezika bila je upraviteljicom vlastitog braka, posvuda je pratila Dragu pa često obilazila i njegova gradilišta.Tijekom prvog braka s Katjom 1930-ih godina nastale su, među brojnim drugim, i neke sjajne Dragine realizacije u Dubrovniku, poput vile Jakšić i poznatog hotela Splendid na Lapadu, dok nam je iz razdoblja drugog braka s Katjom u nasljeđe ostavio dva najpoznatija poratna višestambena zdanja 1950-ih godina u današnjoj zagrebačkoj Ulici grada Vukovara 35-35a i 43-3a te upečatljivu uglovnicu na Svačićevu trgu 14. Kroz život ispunjen posvećenim radom, usavršavanjem, podukom studenata i specijalističkim putovanjima Katja ga je vjerno pratila i pritom uživala.

Kako god naravima bili različiti, Katju i Dragu je vezivalo puno toga pa i neobična fizička sličnost. Zbog sličnih frizura i istovjetno zakrivljenih nosnih linija na arhivskim je fotografijama, ukoliko je Katja u hlačama, često teško ustvrditi o kome se od njih dvoje zapravo radi pa razrješavanje dvojbi nije moguće bez snažnog povećala. Ukusno i prepoznatljivo, najčešće u baršun, odjevena te, prema priči članova šire obitelji, često okićena krupnim Džamonjinim nakitom ”od čavlića” koji je redovito naručivala i koji bi joj gotovo u cijelosti prekrivao poprsje, Katja je bila snažna žena koja je znala što želi. I to je i dobivala. Kako to često ide, jake karaktere nerijetko prati i specifičan smisao za humor, kojim je Katja, za razliku od tišeg, vrijednog Drage Galića, plijenila pozornost pa obitelj pamti i njezine riječi često upućivane suprugu: ”Drago, kad jedno od nas dvoje umre, ja se selim u Dubrovnik!”

Katjini planovi na Draginu se žalost nisu ostvarili i njegova je vršnjakinja i velika životna ljubav preminula čitavo desetljeće prije njega, u sedamdeset i šestoj godini. Urnu s dijelom njezina pepela Drago je čuvao do smrti 1992. godine u njihovoj spavaonici obiteljske kuće. Profesor Nikola Filipović sjeća se pak i komentara velikog, nevjerojatno inteligentnog i duhovitog profesora, arhitekta Nevena Šegvića, koji bi mlađim fakultetskim kolegama pri opuštenim večernjim druženjima znao pripomenuti: “Jeste vidjeli maloprije onu sjenu preko Mjeseca? Kako niste? To je Katja na metli krenula put Dubrovnika!”

Ostale priče pročitajte ovdje.

Popularni Članci