'CIJELI SVIJET' PROTIV PAŠALIĆA Ilegalno postavio šahtove na pomorskom dobru pa ga šokiralo što mu Franković nije zapljeskao

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović
Uprava Lagune Trade Franja Pašalića koja gradi Marinu Gruž ovih je dana prema (odabranim) medijima uputila priopćenje u kojem se požalila na to kako Grad Dubrovnik koči dovršetak radova na marini.

Radovi traju dosta dugo, a investitor svo vrijeme obavještava javnost o razlozima zbog kojih se cijela priča toliko otegla. Prvo je zbog kočenja projekta bila kriva prošla gradska uprava na čelu s bivšim gradonačelnikom Androm Vlahušićem, nakon toga HEP, a sada je zbog kašnjenja radova kriva i nova gradska uprava na čelu s Matom Frankovićem. Kako navode u svom priopćenju, Grad Dubrovnik koči projekt jer nije odobrio privremeno pozicioniranje priključnih šahtova za vodovod i odvodnju na pomorskom dobru. Iz Laguna Trade se čude neodobravanju, premda i sami u svom priopćenju navode kako su na tom području izašli iz koncesije, no navode kako su to napravili 'samo 30 metara kvadratnih po cijeloj dužini na glavnom ulazu u Marinu'. I ovaj put je za to krivac nešto drugo, točnije kašnjenje rekonstrukcije Lapadske obale, što je investitora 'prisililo' da izlazi iz koncesije i ilegalno postavlja šahtove.

U svom priopćenju Laguna Trade je, između ostalog, kritizirala stavove Mata Frankovića koji je, podsjećamo, na sjednici Gradskog vijeća izjavio kako 'ni Las Vegas ne svijetli kao Marina u Gružu' kad je Pašalić osvijetlio područje. Njegovo neslaganje sa svjetlima koja se, po mnogima, nisu uklopila u postojeći okoliš Pašalić je protumačio kao nepodržavanje cjelokupnog projekta. Kako ipak nema govora o kočenju projekta, odgovorili su iz Grada Dubrovnika, a iz njihovog je priopćenja vidljivo jednostavno činjenično stanje – Pašalić je izašao iz koncesije i ilegalno postavio šahtove, a Grad ilegalne radnje ne želi dopustiti.

'Tvrdnja iznesena u priopćenju kako Grad Dubrovnik koči otvaranje marine jer tvrtki Laguna Trade ne dozvoljava postavljanje šahtova za vodovod i odvodnju potpuno je neistinita. Držimo da je investitor bio dužan izvijestiti javnost kako su navedena dva šahta koje spominje u svom navodu bespravno izgradili suprotno aktima prostornog uređenja i gradnje, a naknadno za njih traže dozvolu. Priznanjem kako su izašli iz koncesije, zamislite, „za manje od jednog promila ili 30 metara kvadratnih po cijeloj dužini na glavnom ulazu u Marinu“ možda očekuju odobravanje Grada Dubrovnika i pohvale od strane njegovih građana!? Ova gradska uprava posluje vodeći se mjerilom da su pravila ponašanja jednaka za sve,' stoji u priopćenju Grada Dubrovnika.

Iz Grada također upozoravaju kako su šahtovi izgrađeni na pomorskom dobru koje nije u nadležnosti Grada.

'Ističemo da su gore spomenuta dva bespravno sagrađena šahta postavljena i izgrađena na pomorskom dobru kojim ne gospodari Grad Dubrovnik i nad kojim nema ingerenciju upravljanja. Ujedno, nalaze se na području koje se nalazi na čestici zemlje 990/1 k.o. Gruž, a rješenjem Uprave za zaštitu kulturne baštine Konzervatorski odjel u Dubrovniku, KLASA: UP/I-612-08/16-05/0027, URBROJ: 532-04-17/10-16-01 od 8. veljače 2016. godine u zemljišnim knjigama Općinskog suda u Dubrovniku, list A, upisana je zabilježba da se ista čestica stavlja pod preventivnu zaštitu do 8. veljače 2019. godine, odnosno do utvrđivanja svojstva kulturnog dobra. Stoga se postavlja pitanje otkud investitoru sloboda da na pomorskom dobru na području nad kojim je stavljena preventivna zaštita u svojstvu kulturnog dobra bespravno izgradi navedene šahtove i potom naknadno za iste traži odobrenje od Grada Dubrovnika koji k tome nije ovlašten raspolagati navedenom imovinom. Ističemo da Grad Dubrovnik svesrdno podržava i nastavit će podržavati svaki razvojni investicijski projekt orijentiran ka boljitku dubrovačkog gospodarstva, ali koji u svom sukusu prepoznaje, poštuje i njeguje vrijednosti ovog Grada,' stoji u priopćenju Grada Dubrovnika.

Popularni Članci