CIJENE SKAČU U NEBO Kvadrat stana u Dubrovniku 3700 eura: 'To prelazi realnost, trebalo bi se primiriti'

Autor: dubrovackidnevnik.hr
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stanovi su u godinu dana poskupjeli za 7,4 posto, a novogradnja više od 10 posto. Očekivano, najveći rast je zabilježen na obali (7,4 posto) i u Zagrebu (11 posto).

Podaci su to što ih u svom priopćenju, izdanom u povodu intenzivnih objava u medijima o rastu cijena nekretnina na domaćem tržištu, navodi Hrvatska gospodarska komora, piše Slobodna Dalmacija.

Rast cijena u novogradnji zapravo nije iznenađenje. U travnju ove godine Slobodna Dalmacija je pisala o cijenama koje su se tada u Splitu kretale između 2400 i 2600 eura po kvadratu, s tim da su investitori već tada najavljivali da se na atraktivnijim lokacijama očekuje rast na 2800 do 3000 eura po kvadratu. Dva su razloga, obrazloženo je, u Splitu nedostatak novogradnji, a u cijeloj Hrvatskoj i porast cijene gradnje. Tada najavljeno, sada se ostvaruje.

Investitori s kojima smo razgovarali o aktualnoj situaciji na splitskom tržištu nekretnina, naglašavaju da su useljeni ili stanovi pri kraju gradnje (ali već plaćeni), u novogradnji prodani po prosječnoj cijeni od 2600 eura po kvadratu. U planiranim novogradnjama, pak, cijena će biti veća do deset posto od navedene.

Razlozi su opće poznati, porast cijene gradnje u što, među ostalim, spadaju porast cijena građevinskog zemljišta i zanatskih radova. Nedostatak novogradnji u Splitu i veliku potražnju najbolje potvrđuje informacija da su za stanove u pojedinim najavljenim novogradnjama napravljene predbilježbe te da je na popisu više potencijalnih kupaca nego što je stanova u ponudi.

Jasminka Biliškov iz "Biliškov nekretnina", dopredsjednica Udruženja poslovanja nekretninama Hrvatske gospodarske komore te predsjednica udruženja na razini Splitsko-dalmatinske županije, navodi primjer cijene rada:

– Do sada je cijena rada keramičara iznosila 12 eura po kvadratu, a sada iznosi 19 eura, a čak znaju tražiti i 25 eura za kvadrat – kaže Biliškov, dodajući da na porast cijena stambenih kvadrata utječu i nikad manje kamatne stope na kredite.

– Kamatom od 2,19 posto banke potiču na kupnju, s tim da na takve kamate mogu računati i kupci stanova i investitori koji ih grade – veli Jasminka Biliškov.

Naša sugovornica podsjeća i na cijene građevinskog zemljišta koje su ne tako davno u Splitu iznosile 400 eura po kvadratu, sada se za kvadrat traži 650 eura do 800 eura, a na atraktivnijoj lokaciji i više. Granicu rasta je teško predvidjeti jer građevinskih parcela u Splitu gotovo da nema.

Cijene rabljenih stanova u Splitu kreću se od 1800 do 2500 eura po kvadratu, ovisno o lokaciji.
Jasno je da skuplja gradnja i veća ponuda od potražnje utječu na porast cijena u novogradnjama, no nameće se pitanje otkud toliki porast cijena rabljenih stanova.

– Nazvao bih to euforijom koja mene osobno malo plaši, podsjeća na 2007. godinu, jer cijene prelaze realnost, trebalo bi da se na neki način primire, a iskreno, strah me je pada – kazao nam je Frane Bezić iz agencije Spes nekretnine u Dubrovniku.

Prema riječima našeg sugovornika, prosječna tražena cijena stambenog kvadrata u Dubrovniku blizu je 3700 eura. Na tražene cijene upozoravaju svi naši sugovornici, no unatoč tomu često se govori i piše bez pravljenja razlike između traženih i realiziranih cijena, što daje pogrešnu sliku stvarnog stanja na tržištu. Razlika između tražene i realizirane cijene zadnjih je godina bila oko deset posto, toliko su naime realizirane cijene bile niže. Zadnjih mjeseci, međutim, realizirane cijene su znatno niže od traženih, nerijetko i 30 posto, pa kad se to uzme u obzir, onda se, primjerice u Dubrovniku, dođe do stvarne prosječne cijene stambenog kvadrata od oko 2800 eura.

Ma koliko bio skup i Dubrovnik ima predjele na kojima su cijene stambenih kvadrata niže, pa se tako u Mokošici kreću od 2200 do 2300 eura.

Dubrovnik poput Splita ima i problem s nedostatkom novogradnji.

– Ovoga trenutka Dubrovnik ima dosta planiranih novogradnji – kazuje Bezić – ali ni s njima nema dovoljno stanova u ponudi jer sve je više kupaca. Mladi ljudi žele imati svoj stan, imaju i novac, pomorci, primjerice, ali su i njima visoke cijene neprihvatljive.

Više pročitajte OVDJE.

Popularni Članci