PROŠLA GODINA, GUBICI RASTU Hidroelektrana u Platu ipak neće proraditi u siječnju!

Autor: Ivona Butjer Mratinović Autori fotografija: Goran Mratinović
Strašni požar u hidroelektrani Dubrovnik dogodio se 10. siječnja 2019. godine, a bježeći od vatre i dima trojica djelatnika su izgubila svoje živote. 

Tijelo Mata Maškarića pronađeno je u odvodnom kanalu, tijelo Ivice Zvrka pronašli su mještani u blizini Cavtata na stijenama, dok se za Davorom Pozniakom tragalo tri dana, nakon čega je pronađen u sporednoj cijevi odvodnog tunela.

HE Dubrovnik u Platu od tada je zatvorena. Tada se spominjalo kako se dio djelatnika neće vratiti na posao nakon što se tragedija dogodila, a prije nekoliko mjeseci moglo se čuti kako će prostojenje ponovno proraditi u siječnju 2020. godine. No taj scenarij očito više i nije toliko izgledan, doznaje Dubrovački dnevnik.  

"Bilo je govora kako bi HE Dubrovnik trebala proraditi krajem siječnja, no prema mojim informacijama koje trenutno imam, to se neće dogoditi tada nego ipak nešto kasnije. No, ne postoje točno određeni rokovi pa ne znam koliko je to 'kasnije'," izjavio je načelnik Općine Župa dubrovačka Silvio Nardelli za Dubrovački dnevnik. 

Podsjetimo, u listopadu je pokrenuta priča oko gubitaka do kojih je došlo jer postrojenje ne radi. Dugogodišnji djelatnik HEP-a koji je sada u mirovini, gospar Rado Radić, tada je napravio izračun 'u grubo' kojim je pokušao dočarati koliko bi mogla izgubiti hidroelektrana Dubrovnik u Platu zbog toga što će godinu dana biti van funkcije. Prema njegovom izračunu, šteta bi mogla biti i veća od iznosa koji se tih dana spominjao u medijima, dakle veći od 730 milijuna kuna. 

"Podaci o elektrani su svima dostupni na dosta mjesta. Otprilike bi to izgledalo ovako: proizvodnja jednog agregata, kad voze oba, je minimalno 117.5 MW. Kad se to pomnoži s 24 sata, 30 dana u mjesecu i 12 mjeseci u godini, dođe se do 1 015 200 000 kWh za godinu dana. HEP-ova cijena potrošačima za 1 kWh iznosi 106 lipa. Troškovi HEP-a od proizvodnog praga u Platu do žarulje u našem domaćinstvu je oko 12 posto. Troškovi 1kWh elektrane do praga za plaće uposlenih iznosi oko 700 tisuća kuna mjesečno. Tako da to više nije 730 milijuna nego jednu milijardu kuna godišnje zarade ili gubitaka državi!", izračunao je tada Radić. 

Inače, Dubrovački dnevnik prvi je pisao o propustima i činjenici kako su radovi u HE izvođeni bez građevinske dozvole, ali i nalazu inspekcije koji je pokazao kako je poslodavac ugradio 'valoviti poliester u roli' koji je vrlo vjerojatno doveo do brzog širenja gustog dima i požara, čime je HEP, prema inspekcijskom nalazu, ugrozio živote djelatnika hidroelektrane. Prošlog ljeta su se zbog svega navedenog dogodila i prva uhićenja te pokrenute istrage protiv više ljudi. 

DOZNAJEMO! Radovi u HE Plat se izvodili bez građevinske dozvole, do tragedije doveo niz propusta

U HIDROELETRANI SU BILE OD POČETKA? HEP i inspekcije su na desetke godina gledali lako zapaljive ploče i nisu poduzeli apsolutno ništa

'UGROZILI SU ŽIVOT I ZDRAVLJE RADNIKA' Donosimo što je utvrdila inspekcija oko tragedije u hidroelektrani Plat

DOZNAJEMO! Upućene kaznene prijave prema DORH-u zbog tragedije u HE Plat, inspekcija utvrdila propuste

DONOSIMO! U hidroelektrani u Platu dogodio se niz propusta koji su doveli do katastrofalne tragedije?

ZAVJET ŠUTNJE Ovo su pitanja o tragediji u hidroelektrani u Platu na koja HEP ne želi odgovoriti

DORH TRAŽI ODGOVORNE ZA TRAGEDIJU Jesu li radovi u hidroelektrani dva dana prije požara koštali trojicu radnika života?

NESIGURNOST NAKON TRAGEDIJE Radnici hidroelektrane Dubrovnik razočarani, dio njih se neće vratiti na posao?

NIJE 'SAMO' 730 MILIJUNA Bivši zaposlenik HE u Platu: Troškovi hidroelektrane mogli bi biti puno veći, evo izračuna!

Popularni Članci