KOMENTAR "Izmislilo se da su vlasnici apartmana krivi što nam „jadna mladost“ nema đe živjet - da ih nema, najam bi pojeftinio, pa bi se naša dječica navodno igrala na frnja po ulicama"

Autor: dubrovackidnevnik.hr Autori fotografija: Goran Mratinović
U povijesti ove naše države zabilježeno je da je njen predsjednik bio i Stjepan Mesić. Ne ulazim kakav je bio predsjednik, dobar ili loš, sekondi gusti, ali imo je jednu dobru izreku koju je često koristio: „Pratite trag novca!“.

E, pa tu je ključ cijele ove barufe o apartmanima koja se mjesecima valja po novinama, tribinama, televizijama. Dakako, prvu su iskru kresnuli političari, a na tu su se vatricu spremno uključili ogrijat razni ulizice da bi im se svojim izjavama još više dodvorili, još dublje, kako se kaže, uvukli. Dio njih je to učinio iz invidije, dio iz neznanja, ali dobar dio njih i svjesno i namjerno lažući.

Zašto su soldi ključ svega?

Svaki čovjek koji je ikad u životu bilo đe putovo' zna da se svukud u svijetu plaća smještaj i, dodatno, neka vrsta poreza na smještaj. U nas se taj porez zove boravišna pristojba. Ta se pristojba zasebno iskazuje u računu koji gost dobije i svakome gostu je savršeno jasno da taj novac ne uzima hotel ili vlasnik smještaja nego da ga uzima država ili lokalna samouprava.

E, u nas su gosti u privatnom smještaju oslobođeni plaćanja te pristojbe odlukom države. Zašto? Nema nikakvog razumnog objašnjenja. Time država ne čini nikakvu uslugu privatnom iznajmljivaču nego samo gostu, da manje plati. A time država samu sebe, bez ikakvog razloga, lišava značajnog prihoda.

Ja sam siguran da niti jedan privatni iznajmljivač ne bi imo ništa protiv da gostu naplati boravišnu pristojbu, ko neutralnu kategoriju, i da je uplati gradu/državi. Od takve naplate privatni iznajmljivač ne bi imo nikakvu štetu, a grad ili država bi imali ogromnu korist.

Ali, ne! Kod nas je puno toga nakaradno postavljeno, pa i taj propis o boravišnoj pristojbi. Goste u privatnom smještaju se oslobađa te pristojbe, ko da se tobože time čini usluga privatnim iznajmljivačima, a onda se smatra normalnim da ta ista država – radi nedostatka prihoda od tih gostiju – ima neko „moralno“ pravo da udari po privatnim iznajmljivačima. Ko da su iznajmljivači za to krivi? Ko da su oni donijeli takav nakaradni propis koji, vjerujem, ne postoji niđe u normalnom svijetu?

E, ali onda treba, da se ne bi baš spomenuo ovaj problem sa soldima – oko kojega se sve vrti – orkestrirat cijelu kampanju, pa izvrijeđat sve privatne iznajmljivače ko da su zadnji šljam na svijetu. Samo da se stvori pogodna klima u javnosti da se što više ograniči broj apartmana.

Pa se tako izmislilo da su vlasnici apartmana krivi što nam „jadna mladost“ nema đe živjet. Jer, da nema apartmana, najam bi pojeftinio, pa bi nam se naša dječica navodno igrala na frnja po ulicama u Lapadu ili Gružu i na Stradunu. Razgovaram neki dan sa jednim poznanikom koji je afito' stan podstanarima a ovi mu mu nijesu plaćali ni fit ni režije. Kad ih je sudski tužio trebalo mu je ohoho godina dok ih je iz svoga stana uspio išćerat'. I za svo vrijeme je plaćo' režije. Sad ih tuži da mu plate pare od fita i režija. Kaže da će prije umrijet nego to uspjet naplatit sa ovim našim pravosuđem i da ne bi više afito' podstanarima za ne znam koje solde. A, u kakvom je stanju zateko' stan kad ih je uspio išćerat' da mi neće ni govorit'. Pokaziva mi slike na mobitelu. Krš.

Onda smo se naslušali da je stanje apartmana jako loše i da je potrebno izvršit takozvanu rekategorizaciju. Normalno je da vlasti, s vremena na vrijeme, provjere je li stanje baš takvo kakvo je bilo na dan otvaranja apartmana. Ali, bi li takvu provjeru trebalo činit i u hotelima? Hoteli, kao, jako paze da im je baš svaka kamara sjajna, a vlasnike apartmana, kao, nije briga? A ja bi reko baš suprotno – puno sam putovo u životu i boravio i u hotelima i u apartmanima i puno češće sam bio negativno iznenađen šporkecom ili odlijepljenim tapetama ili banjama punim kamenca i rubinetima koje jedva otvoriš u hotelskim sobama nego u privatnim apartmanima u kojima vlasnik itekako dobro pazi da mu sve bude u redu jer ga – u suprotnom – vrlo brzo sustigne kazna u obliku loše ocjene gosta.

Pa se govorilo o nesnosnim gužvama i o opterećenju infrastrukture u Gradu. Zanimljivo, bez obzira na sadašnje gužve, vode imamo dovoljno. Struje isto. Odvodnja radi, a mogu mislit kako će tek bit kad uskoro bude aglomeracija završena. Znači, infrastruktura podnosi gužvu kakva je danas. O prometu bi se dalo govorit, ali očito i to nije problem jer se, evo, par mjeseci prije pune sezone ne uvodi taj novi sustav ograničenja prometa iako je bio na sav glas najavljen za ljeto ove godine. Uostalom, ako išta stvara nesnosnu gužvu po danu onda su to brodovi na kružnim putovanjima, a ne čujemo baš da se broj njihovih dolazaka smanjuje ili namjerava smanjit'.

Ali, da ne bude rekla-kazala odlučio sam, iz kuriozitati, prije pisanja ovoga članka otvorit stranicu booking.com (na kojoj inače bukiram kad neđe putujem), ukuco' sam da tražim smještaj u Dubrovniku od 1. do 4. listopada ove godine, pa ukuco' filter „apartmani“ i našo' da se za taj period u Gradu nudi točno 1.333 apartmana. Pregledavajući ponudu vidim da se nudi samo jedan sa jednom zvjezdicom, 8 ih je sa dvije zvjezdice, a 55 je nekategoriziranih među kojima ima sjajnih ali i loših. Svih ostalih 1.269 su sa tri, četiri ili pet zvjezdica. Ali, kad se u nas slušaju ili čitaju izjave političara (ili njihovih prirepaka) čovjek bi pomislio da su svi apartmani u Gradu otvoreni u šupama, garažama ili u stambenim zgradama. Kako to? Na temelju čega davaju takve izjave? I onda, unisono, udri po vlasnicima „ko Maksim po diviziji“. To je taj naš mentalitet „place“. A, to ljude vrijeđa jer se sve vlasnike stavlja na stup srama ko da su činili i čine nešto sramotno, protuzakonito.

A, kakvo je stvarno stanje u tim dubrovačkim apartmanima? Nemojmo sudit' po paušalnim ocjenama po novinama tih nazovi „stručnjaka“. Pogledajmo ocjene na booking.com-u (to možete i vi sami) koje nisu dali oni koji u njima nikad nisu bili nego gosti koji su u njima stvarno boravili. Od tih 1.333 apartmana, sami gosti su njih 869 ocijenili ocjenom od 9 do 10 (10 je najviša ocjena), a 1.247 ih je ocijenilo ocjenom između 8 i 10. Neću Vam računat postotke, možete i sami. Pa onda sami ocijenite je li to katastrofalno stanje i koliko je apartmana u garažama ili u lošem stanju. A, kad slušate ili čitate izjave, para da su svi otvoreni u šupama i garažama. A, to ogromnu većinu vlasnika, da ponovim, vrijeđa.

Kad se već po takvom stanju i ocjenama očito ne može stvorit dovoljno javne osude radi kvalitete onda se ide vrijeđat vlasnike apartmana osobno. Najgnusnije što se može. Treba li više nego pročitat izjavu jednog (ili jedne) dužnosnika (ili dužnosnice). Namjerno neću napisat kojeg je spola. Govori u novinama da puno naših mladih vlasnika apartmana svu zaradu od apartmana troše zimi u Tajlandu. Ko prvo, ne znam uopće koja je to kategorija „mladih“ vlasnika. Jesu li to oni do 30 godina života? Ili, do 35? Ili do 40 godina starosti? Ko je činio analizu po godinama starosti vlasnika? Ko je onda činio analizu koliko takvih ide u Tajland? Ja cijeli život živim u ovome Gradu, poznam bulikan ljudi, motam se po ulicama i kundurujem svaki dan ma nijesam baš čuo da su vlasnici jako mladi ljudi niti da je neka pomama za putovanjima u Tajland!? Naime, znamo svi zašto se ide u Tajland. Za one koji ne znaju, u Tajland se ide, navodno, radi nesputanog i jeftinog seksa. Pa jesu li to naši mladi dubrovački vlasnici apartmana tako pohotni da sve što zarade ljeti pođu zimi „ispraznit“ u Tajland? Trebalo bi tu osobu koja je to izjavila pitat je li se ta njegova ili njena analiza odnosi samo na „mlade“ muške ili i na „mlade“ ženske vlasnice apartmana? Ako je ta osoba činila tako detaljne analize onda sigurno zna idu li se možda i naše mlade sugrađanke, koje su vlasnice apartmana u Gradu, zimi kurvat po Tajlandu? Ozbiljne su to izgovorene riječi i slažem se da se mogu izgovorit na placi u Gružu ili Lapadu, ali ne javno u novinama od osobe koja obnaša neku funkciju. Ozbiljnu funkciju. Ista osoba je još izjavila podosta gluposti i baš bi volio napravit interview sa tom osobom ali ne da prdoklači što hoće nego da ja postavim konkretna pitanja i da dobijem konkretne odgovore na klevetničke izjave. Javna dužnost traži i odgovornost za izrečeno, čak i u privatnom razgovoru a kamoli za medije. A ne da tako pjune u zrak pa da svima pada po faci. To neka čini u sebe doma pa neka pada na facu njegovim ili njenim vlastitim ukućanima.

Eto, tako se u nas čini kampanja. A, zašto se jednostavno ne kaže da država ili Županija ili Grad nema neke prevelike koristi od gostiju iz apartmana i da će i njima, ko što je svuđe u svijetu normalno, uvesti plaćanje boravišne pristojbe. Viđeli bi da bi onda ova cijela kampanja „izdušila“ i da više niko ne bi govorio da je u Gradu previše apartmana.

Za običan narod to ne bi trebala bit obaveza, ali za one koji obnašaju neku dužnost, bilo bi dobro da se napoje iz bogate povijesti dubrovačke Republike, o čemu postoje i danas brojni arhivski zapisi, koji pokazuju kako se i sa kolikom minucioznosti vodi komuna. Ako nekima drugima i fali takvih izvora, nama ih barem u Gradu ne fali. Ali, ko će čitat'? Kome to umijeće treba? Udri, galami, „ko jači, taj tlači“, poprimimo sve najgore što je svijet iznjedrio. Samo tako naprijed.

Dubrovačko njorgalo

Popularni Članci